Právní poradenství

Reklamy

2. možnost: právní poradenství

Pokud Tě někdo chce obtěžovat nebo podvézt, spoj se přímo s advokátem, který Ti jistě spolehlivě pomůže.
Pokud chceš prímou a rychlou odpověď od specializovaného právníka, doporučujeme Ti obrátit se např. na www.eadvokacie.cz. Otázku můžeš zadat přímo na stránce.
Také můžeme doporučit bezplatnou právnickou online poradnu http://www.muj-pravnik.cz/online-poradna.

Právníky specializované na telefonní teror, obtěžování nebo IT najdete také rychle na googlu. Můžeš najít telefonní čísla prímo na webových stránkách právníků a nechat se poradit hned po telefonu.


tellows aims to provide help to those who seek it. However, tellows is not an official legal advisor. Be advised to consult a lawyer in order to clarify your rights. Consider joining forces with other in a class action lawsuit to increase your chances of success.

In addition, do not hold back your experiences from the authorities. They only act against the caller if sufficient information on his misdemeanors a avaiable, meaning, that is strongly recommended to file a complaint with authorities such as the Czech Bureau of Telecommunications: Learn more…

Do not forget to take notes you receive a nuisance call. Time, caller’s name and lenght of conversation are vital information if the telephone number is to be banned by the authoritites. Such institutions are meant to help you. But they only can do so if they have enough evidence to act within the boundaries of the law.